Obróbka Żeliwa

Obróbka mechaniczna żeliwa następuje poprzez przeprowadzenie takich procesów, jak frezowanie, toczenie, gwintowanie lub wiercenie. Nasza firma dysponuje rozbudowanym parkiem maszynowym, dzięki któremu możemy wykonać dowolną z tych usług. Nowoczesny, sprawny sprzęt, a także doświadczona oraz właściwie przeszkolona kadra, pozwalają nam zagwarantować doskonałą precyzję nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych zleceń, najwyższą jakość usług i szybkie terminy realizacji. Służymy też potrzebnym wsparciem technicznym, doradzając w wyborze najlepszych w danym przypadku rozwiązań.

Na czym polega obróbka żeliwa?

Żeliwo to wysokowęglowy stop żelaza z węglem, przeważnie zawierający również pewne ilości krzemu, fosforu, manganu, siarki lub innych pierwiastków. Główna zaleta takiego stopu to bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych, dlatego znajduje bardzo szerokie zastosowanie w produkcji różnych elementów, wykorzystywanych w wielu branżach. Żeliwo jest jednak bardzo ciężkie, a jego obróbka, w celu otrzymania elementów o pożądanych kształtach i rozmiarach, wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz maszyn. Najczęściej proces ten odbywa się za pomocą frezarki lub tokarki CNC, w których następuje skrawanie, czyli usuwanie naddatku surowca. Frezowanie stosuje się w przypadku powierzchni płaskich oraz kształtowanych, natomiast przy bryłach obrotowych należy wykonać toczenie. Ze względu na to, że poszczególne etapy obu procesów zostały zautomatyzowane, istnieje bardzo niewielkie ryzyko błędu lub niezgodności z dostarczoną dokumentacją.

W jakim celu wykonuje się obróbkę żeliwa?

Niezwykła wytrzymałość żeliwa sprawia, że materiał jest powszechnie stosowany przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym. Wykonuje się z niego takie elementy, jak obudowy skrzyni biegów, wały korbowe, cylindry, tłoki, głowice czy kadłuby silnika. Ze względu na niski koszt tego surowca i jego obróbki, żeliwo powszechnie stosuje się w zewnętrznych instalacjach sanitarnych, np. do produkcji rur czy włazów kanałowych. Ponadto, doskonale nadaje się jako materiał na kaloryfery, elementy pieców, wanny, umywalki, ogrodzenie czy przedmioty codziennego użytku, jak patelnie lub garnki. We wszystkich tych przypadkach trzeba jednak nadać materiałowi odpowiednich rozmiarów oraz kształtu. I właśnie w tym celu wykonywana jest obróbka żeliwa. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Podejmujemy się każdego zlecenia, ponieważ dysponujemy najlepszym sprzętem oraz prawdziwymi fachowcami do jego obsługi.

Our brands